CMF557K6800DEEB
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
CMF557K6800DEEB
CMF557K6800DEEB
Part Number
CMF557K6800DEEB
Description
RES 7.68K OHM 1/2W .5% AXIAL
Data sheet
CMF557K6800DEEB.pdf
Delivery Services
CMF557K6800DEEB
Comments
    CMF557K6800DEEB Specifications
    Tolerance±0.5%
    Resistance7.68 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±25ppm/°C