CMF653K2400FKEA
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
CMF653K2400FKEA
CMF653K2400FKEA
Part Number
CMF653K2400FKEA
Manufacturer
Vishay Dale
Description
RES 3.24K OHM 1.5W 1% AXIAL
Data sheet
CMF653K2400FKEA.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
CMF653K2400FKEA
Comments
    CMF653K2400FKEA Specifications
    SeriesCMF
    RoHSRoHS
    FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
    Tolerance±1%
    Resistance3.24 kOhms
    CompositionMetal Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)1.5W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±100ppm/°C