CMF6556R200FKEA
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
CMF6556R200FKEA
CMF6556R200FKEA
Part Number
CMF6556R200FKEA
Description
RES 56.2 OHM 1.5W 1% AXIAL
Data sheet
CMF6556R200FKEA.pdf
Delivery Services
CMF6556R200FKEA
Comments
    CMF6556R200FKEA Specifications
    Tolerance±1%
    Resistance56.2 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)1.5W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±100ppm/°C