CMF6561K900FKEA
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
CMF6561K900FKEA
CMF6561K900FKEA
Part Number
CMF6561K900FKEA
Description
RES 61.9K OHM 1.5W 1% AXIAL
Data sheet
CMF6561K900FKEA.pdf
Delivery Services
CMF6561K900FKEA
Comments
    CMF6561K900FKEA Specifications
    Tolerance±1%
    Resistance61.9 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)1.5W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±100ppm/°C