CS3FR030E
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
CS3FR030E
CS3FR030E
Part Number
CS3FR030E
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 0.03 OHM 3W 1% 4SIP
Data sheet
CS3FR030E.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
CS3FR030E
Comments
    CS3FR030E Specifications
    SeriesCS3
    RoHSRoHS
    FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
    Tolerance±1%
    Resistance30 mOhms
    CompositionMetal Element
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)3W
    Package / Case4-SIP
    Size / Dimension0.854" L x 0.211" W (21.70mm x 5.35mm)
    Height - Seated (Max)0.654" (16.60mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Number of Terminations4
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±60ppm/°C