CS5FR002E
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
CS5FR002E
CS5FR002E
Part Number
CS5FR002E
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 0.002 OHM 1% 5W 4ESIP
Data sheet
CS5FR002E.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
CS5FR002E
Comments
    CS5FR002E Specifications
    SeriesCS5
    RoHSRoHS
    FeaturesCurrent Sense, Non-Inductive
    Tolerance±1%
    Resistance2 mOhms
    CompositionMetal Element
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)5W
    Package / Case4-ESIP
    Size / Dimension1.500" L x 0.330" W (38.10mm x 8.38mm)
    Height - Seated (Max)0.953" (24.20mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 150°C
    Number of Terminations4
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±30ppm/°C