ERC50732K00FHEK500
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
ERC50732K00FHEK500
ERC50732K00FHEK500
Part Number
ERC50732K00FHEK500
Description
RES 732K OHM 1% 1/10W AXIAL
Data sheet
ERC50732K00FHEK500.pdf
Delivery Services
ERC50732K00FHEK500
Comments
    ERC50732K00FHEK500 Specifications
    FeaturesMoisture Resistant
    Tolerance±1%
    Resistance732 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-65°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C