ERL051M2000JNBF37
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
ERL051M2000JNBF37
ERL051M2000JNBF37
Part Number
ERL051M2000JNBF37
Manufacturer
Vishay Dale
Description
RES 1.2M OHM 5% 1/8W AXIAL
Data sheet
ERL051M2000JNBF37.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
ERL051M2000JNBF37
Comments
    ERL051M2000JNBF37 Specifications
    SeriesERL
    RoHSRoHS
    FeaturesMoisture Resistant
    Tolerance±5%
    Resistance1.2 MOhms
    CompositionMetal Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-65°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±350ppm/°C