FLAY100K00A
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
FLAY100K00A
FLAY100K00A
Part Number
FLAY100K00A
Manufacturer
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Description
RES 100K OHM 0.05% 1/8W RADIAL
Data sheet
FLAY100K00A.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
FLAY100K00A
Comments
    FLAY100K00A Specifications
    SeriesFLA
    RoHSRoHS
    Features-
    Tolerance±0.05%
    Resistance100 kOhms
    CompositionMetal Foil
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.220" L x 0.087" W (5.60mm x 2.20mm)
    Height - Seated (Max)0.264" (6.70mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±2.5ppm/°C