FLCX121K00F
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
FLCX121K00F
FLCX121K00F
Part Number
FLCX121K00F
Manufacturer
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Description
RES 121K OHM 1% 1/4W RADIAL
Data sheet
FLCX121K00F.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
FLCX121K00F
Comments
    FLCX121K00F Specifications
    SeriesFLC
    RoHSRoHS
    Features-
    Tolerance±1%
    Resistance121 kOhms
    CompositionMetal Foil
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.295" L x 0.087" W (7.50mm x 2.20mm)
    Height - Seated (Max)0.264" (6.70mm)
    Operating Temperature-25°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageRadial Lead
    Temperature Coefficient±5ppm/°C