HCX10R000B
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
HCX10R000B
HCX10R000B
Part Number
HCX10R000B
Manufacturer
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Description
RES 10 OHM 0.1% 0.3W RADIAL
Data sheet
HCX10R000B.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
HCX10R000B
Comments
    HCX10R000B Specifications
    SeriesHC
    RoHSRoHS
    Features-
    Tolerance±0.1%
    Resistance10 Ohms
    CompositionMetal Foil
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.3W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.421" L x 0.169" W (10.70mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±5ppm/°C