HCX25R000B
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
HCX25R000B
HCX25R000B
Part Number
HCX25R000B
Description
RES 25 OHM 0.1% 0.3W RADIAL
Data sheet
HCX25R000B.pdf
Delivery Services
HCX25R000B
Comments
    HCX25R000B Specifications
    Features-
    Tolerance±0.1%
    Resistance25 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.3W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.421" L x 0.169" W (10.70mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±5ppm/°C