MAX102K00B
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
MAX102K00B
MAX102K00B
Part Number
MAX102K00B
Description
RES 102K OHM 0.1% 1/5W RADIAL
Data sheet
MAX102K00B.pdf
Delivery Services
MAX102K00B
Comments
    MAX102K00B Specifications
    Features-
    Tolerance±0.1%
    Resistance102 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.2W, 1/5W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.311" L x 0.110" W (7.90mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
    Operating Temperature-65°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±5ppm/°C