MAX97K600D
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
MAX97K600D
MAX97K600D
Part Number
MAX97K600D
Description
RES 97.6K OHM 0.5% 0.3W RADIAL
Data sheet
MAX97K600D.pdf
Delivery Services
MAX97K600D
Comments
    MAX97K600D Specifications
    Features-
    Tolerance±0.5%
    Resistance97.6 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.3W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.311" L x 0.110" W (7.90mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
    Operating Temperature-65°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±5ppm/°C