MAY50K000B
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
MAY50K000B
MAY50K000B
Part Number
MAY50K000B
Description
RES 50K OHM 0.1% 0.3W RADIAL
Data sheet
MAY50K000B.pdf
Delivery Services
MAY50K000B
Comments
    MAY50K000B Specifications
    Features-
    Tolerance±0.1%
    Resistance50 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.3W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.311" L x 0.110" W (7.90mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
    Operating Temperature-65°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±2.5ppm/°C