MAZ10K000A
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
MAZ10K000A
MAZ10K000A
Part Number
MAZ10K000A
Description
RES 10K OHM 0.05% 0.3W RADIAL
Data sheet
MAZ10K000A.pdf
Delivery Services
MAZ10K000A
Comments
    MAZ10K000A Specifications
    Features-
    Tolerance±0.05%
    Resistance10 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.3W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.311" L x 0.110" W (7.90mm x 2.80mm)
    Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
    Operating Temperature-65°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±1ppm/°C