MBX10R000B
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
MBX10R000B
MBX10R000B
Part Number
MBX10R000B
Manufacturer
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Description
RES 10 OHM 0.1% 1/2W RADIAL
Data sheet
MBX10R000B.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
MBX10R000B
Comments
    MBX10R000B Specifications
    SeriesMB
    RoHSRoHS
    Features-
    Tolerance±0.1%
    Resistance10 Ohms
    CompositionMetal Foil
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max)0.406" (10.30mm)
    Operating Temperature-65°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±5ppm/°C