MCY138R505T
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
MCY138R505T
MCY138R505T
Part Number
MCY138R505T
Manufacturer
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Description
RES 138.55 OHM 0.01% 0.3W RADIAL
Data sheet
MCY138R505T.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
MCY138R505T
Comments
    MCY138R505T Specifications
    SeriesMC
    RoHSRoHS
    Features-
    Tolerance±0.01%
    Resistance138.55 Ohms
    CompositionMetal Foil
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.3W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.311" L x 0.091" W (7.90mm x 2.30mm)
    Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
    Operating Temperature-65°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±2.5ppm/°C