MCY3K0648T
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
MCY3K0648T
MCY3K0648T
Part Number
MCY3K0648T
Description
RES 3.0648K OHM 0.01% 0.3W RAD
Data sheet
MCY3K0648T.pdf
Delivery Services
MCY3K0648T
Comments
    MCY3K0648T Specifications
    Features-
    Tolerance±0.01%
    Resistance3.0648 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.3W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.311" L x 0.091" W (7.90mm x 2.30mm)
    Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
    Operating Temperature-65°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±2.5ppm/°C