MCY5K2500T
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
MCY5K2500T
MCY5K2500T
Part Number
MCY5K2500T
Description
RES 5.25K OHM 0.01% 0.3W RADIAL
Data sheet
MCY5K2500T.pdf
Delivery Services
MCY5K2500T
Comments
    MCY5K2500T Specifications
    Features-
    Tolerance±0.01%
    Resistance5.25 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.3W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.311" L x 0.091" W (7.90mm x 2.30mm)
    Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
    Operating Temperature-65°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±2.5ppm/°C