MDY3K6500Q
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
MDY3K6500Q
MDY3K6500Q
Part Number
MDY3K6500Q
Description
RES 3.65K OHM 0.02% 1/8W RADIAL
Data sheet
MDY3K6500Q.pdf
Delivery Services
MDY3K6500Q
Comments
    MDY3K6500Q Specifications
    Features-
    Tolerance±0.02%
    Resistance3.65 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.291" L x 0.091" W (7.40mm x 2.30mm)
    Height - Seated (Max)0.244" (6.20mm)
    Operating Temperature-65°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±2.5ppm/°C