MDY7K8700Q
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
MDY7K8700Q
MDY7K8700Q
Part Number
MDY7K8700Q
Description
RES 7.87K OHM 0.02% 1/8W RADIAL
Data sheet
MDY7K8700Q.pdf
Delivery Services
MDY7K8700Q
Comments
    MDY7K8700Q Specifications
    Features-
    Tolerance±0.02%
    Resistance7.87 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.125W, 1/8W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.291" L x 0.091" W (7.40mm x 2.30mm)
    Height - Seated (Max)0.244" (6.20mm)
    Operating Temperature-65°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±2.5ppm/°C