MK1470FE-R52
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
MK1470FE-R52
MK1470FE-R52
Part Number
MK1470FE-R52
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 147 OHM 1% 1/4W AXIAL
Data sheet
MK1470FE-R52.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
MK1470FE-R52
Comments
    MK1470FE-R52 Specifications
    SeriesMetal Devil® MK
    RoHSRoHS
    Features-
    Tolerance±1%
    Resistance147 Ohms
    CompositionMetal Film
    Part StatusObsolete
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.098" Dia x 0.268" L (2.50mm x 6.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C