MK232-50.0-1%
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
MK232-50.0-1%
MK232-50.0-1%
Part Number
MK232-50.0-1%
Description
RES 50 OHM 1% 3/4W RADIAL
Data sheet
MK232-50.0-1%.pdf
Delivery Services
MK232-50.0-1%
Comments
    MK232-50.0-1% Specifications
    Tolerance±1%
    Resistance50 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.75W, 3/4W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.290" L x 0.095" W (7.37mm x 2.41mm)
    Height - Seated (Max)0.300" (7.63mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 150°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±50ppm/°C
    MK232-50.0-1% FAQ
    1. How to order MK232-50.0-1% on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the MK232-50.0-1% price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MK232-50.0-1%?
    MK232-50.0-1% Related Products