ML4992FE-R52
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
ML4992FE-R52
ML4992FE-R52
Part Number
ML4992FE-R52
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 49.9K OHM 1% 1/2W AXIAL
Data sheet
ML4992FE-R52.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
ML4992FE-R52
Comments
    ML4992FE-R52 Specifications
    SeriesMetal Devil® ML
    RoHSRoHS
    Features-
    Tolerance±1%
    Resistance49.9 kOhms
    CompositionMetal Film
    Part StatusObsolete
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.118" Dia x 0.354" L (3.00mm x 9.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C