MOX-1-131004J
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
MOX-1-131004J
MOX-1-131004J
Part Number
MOX-1-131004J
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 1M OHM 5% 2W AXIAL
Data sheet
MOX-1-131004J.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
MOX-1-131004J
Comments
    MOX-1-131004J Specifications
    SeriesMaxi-Mox
    RoHSRoHS
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±5%
    Resistance1 MOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)2W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.311" Dia x 1.126" L (7.90mm x 28.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 210°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C