MOX-1N-136002D
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
MOX-1N-136002D
MOX-1N-136002D
Part Number
MOX-1N-136002D
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 60K OHM 0.5% 2W AXIAL
Data sheet
MOX-1N-136002D.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
MOX-1N-136002D
Comments
    MOX-1N-136002D Specifications
    SeriesMaxi-Mox
    RoHSRoHS
    FeaturesHigh Voltage, Non-Inductive
    Tolerance±0.5%
    Resistance60 kOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)2W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.311" Dia x 1.126" L (7.90mm x 28.60mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 210°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±25ppm/°C