MOX-2-132004FE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
MOX-2-132004FE
MOX-2-132004FE
Part Number
MOX-2-132004FE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 2M OHM 1% 3W AXIAL
Data sheet
MOX-2-132004FE.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
MOX-2-132004FE
Comments
    MOX-2-132004FE Specifications
    SeriesMaxi-Mox
    RoHSRoHS
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±1%
    Resistance2 MOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)3W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.310" Dia x 2.120" L (7.87mm x 53.85mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 210°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C