MOX-3-121004F
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
MOX-3-121004F
MOX-3-121004F
Part Number
MOX-3-121004F
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 1M OHM 1% 7.5W AXIAL
Data sheet
MOX-3-121004F.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
MOX-3-121004F
Comments
    MOX-3-121004F Specifications
    SeriesMaxi-Mox
    RoHSRoHS
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±1%
    Resistance1 MOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)7.5W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.310" Dia x 3.120" L (7.87mm x 79.24mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 210°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C