MOX-4-121474FE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
MOX-4-121474FE
MOX-4-121474FE
Part Number
MOX-4-121474FE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 1.47M OHM 1% 10W AXIAL
Data sheet
MOX-4-121474FE.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
MOX-4-121474FE
Comments
    MOX-4-121474FE Specifications
    SeriesMaxi-Mox
    RoHSRoHS
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±1%
    Resistance1.47 MOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)10W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.310" Dia x 4.120" L (7.87mm x 104.65mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 210°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C