MOX-5N-124005F
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
MOX-5N-124005F
MOX-5N-124005F
Part Number
MOX-5N-124005F
Description
RES 40M OHM 1% 12.5W AXIAL
Data sheet
MOX-5N-124005F.pdf
Delivery Services
MOX-5N-124005F
Comments
    MOX-5N-124005F Specifications
    SeriesMaxi-Mox
    RoHSRoHS
    FeaturesHigh Voltage, Non-Inductive
    Tolerance±1%
    Resistance40 MOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)12.5W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.310" Dia x 5.120" L (7.87mm x 130.05mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 210°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C