MOX-750221004GE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
MOX-750221004GE
MOX-750221004GE
Part Number
MOX-750221004GE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 1M OHM 2% 0.7W AXIAL
Data sheet
MOX-750221004GE.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
MOX-750221004GE
Comments
    MOX-750221004GE Specifications
    SeriesMini-Mox
    RoHSRoHS
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±2%
    Resistance1 MOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.7W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.140" Dia x 0.820" L (3.56mm x 20.83mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 220°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±25ppm/°C