MOX-HN-042001FE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
MOX-HN-042001FE
MOX-HN-042001FE
Part Number
MOX-HN-042001FE
Description
RES 2K OHM 1% 50W AXIAL
Data sheet
MOX-HN-042001FE.pdf
Delivery Services
MOX-HN-042001FE
Comments
    MOX-HN-042001FE Specifications
    SeriesPower-Mox
    RoHSRoHS
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±1%
    Resistance2 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)50W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.770" Dia x 6.000" L (19.56mm x 152.40mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 180°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient50ppm/°C