MOX-J-014002G
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
MOX-J-014002G
MOX-J-014002G
Part Number
MOX-J-014002G
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 40K OHM 2% 75W AXIAL
Data sheet
MOX-J-014002G.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
MOX-J-014002G
Comments
    MOX-J-014002G Specifications
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±2%
    Resistance40 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)75W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.770" Dia x 8.000" L (19.56mm x 203.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 180°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient50ppm/°C