MOX-J-014005F
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
MOX-J-014005F
MOX-J-014005F
Part Number
MOX-J-014005F
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 40M OHM 1% 75W AXIAL
Data sheet
MOX-J-014005F.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
MOX-J-014005F
Comments
    MOX-J-014005F Specifications
    SeriesPower-Mox
    RoHSRoHS
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±1%
    Resistance40 MOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)75W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.770" Dia x 8.000" L (19.56mm x 203.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 180°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient50ppm/°C