MOX-JN-021202JE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
MOX-JN-021202JE
MOX-JN-021202JE
Part Number
MOX-JN-021202JE
Description
RES 12K OHM 5% 75W RADIAL
Data sheet
MOX-JN-021202JE.pdf
Delivery Services
MOX-JN-021202JE
Comments
    MOX-JN-021202JE Specifications
    SeriesPower-Mox
    RoHSRoHS
    FeaturesHigh Voltage, Non-Inductive
    Tolerance±5%
    Resistance12 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)75W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.770" Dia x 8.000" L (19.56mm x 203.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 180°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageRadial
    Temperature Coefficient50ppm/°C