MOX5001001GKE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
MOX5001001GKE
MOX5001001GKE
Part Number
MOX5001001GKE
Description
RES 1K OHM 2% 3W AXIAL
Data sheet
MOX5001001GKE.pdf
Delivery Services
MOX5001001GKE
Comments
    MOX5001001GKE Specifications
    FeaturesMoisture Resistant
    Tolerance±2%
    Resistance1 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)3W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.205" Dia x 0.571" L (5.20mm x 14.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±350ppm/°C