MOX500160RJSE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
MOX500160RJSE
MOX500160RJSE
Part Number
MOX500160RJSE
Description
RES 160 OHM 5% 3W AXIAL
Data sheet
MOX500160RJSE.pdf
Delivery Services
MOX500160RJSE
Comments
    MOX500160RJSE Specifications
    FeaturesMoisture Resistant
    Tolerance±5%
    Resistance160 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)3W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.205" Dia x 0.571" L (5.20mm x 14.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±200ppm/°C