MOX92022505FTE
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
MOX92022505FTE
MOX92022505FTE
Part Number
MOX92022505FTE
Description
RES 25M OHM 1% 5W AXIAL
Data sheet
MOX92022505FTE.pdf
Delivery Services
MOX92022505FTE
Comments
    MOX92022505FTE Specifications
    SeriesSuper-Mox
    RoHSRoHS
    FeaturesHigh Voltage, Moisture Resistant, Non-Inductive
    Tolerance±1%
    Resistance25 MOhms
    CompositionMetal Oxide Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)5W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.315" Dia x 1.457" L (8.00mm x 37.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 225°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±100ppm/°C