MP9100-2.00-1%
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
MP9100-2.00-1%
MP9100-2.00-1%
Part Number
MP9100-2.00-1%
Manufacturer
Caddock Electronics Inc.
Description
RES 2 OHM 1% 100W TO247
Data sheet
MP9100-2.00-1%.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
MP9100-2.00-1%
Comments
    MP9100-2.00-1% Specifications
    SeriesKool-Pak®MP9000
    RoHSRoHS
    FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
    Tolerance±1%
    Resistance2 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)100W
    Package / CaseTO-247-2
    Size / Dimension0.620" L x 0.195" W (15.75mm x 4.95mm)
    Height - Seated (Max)0.825" (20.96mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageTO-247
    Temperature Coefficient-20/ +80ppm/°C
    MP9100-2.00-1% FAQ
    1. How to order MP9100-2.00-1% on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the MP9100-2.00-1% price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MP9100-2.00-1%?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    MP9100-2.00-1% Related Products