MP915-10.0-1%
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
MP915-10.0-1%
MP915-10.0-1%
Part Number
MP915-10.0-1%
Manufacturer
Caddock Electronics Inc.
Description
RES 10 OHM 1% 15W TO126
Data sheet
MP915-10.0-1%.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
MP915-10.0-1%
Comments
    MP915-10.0-1% Specifications
    SeriesKool-Pak®MP900
    RoHSRoHS
    FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
    Tolerance±1%
    Resistance10 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)15W
    Package / CaseTO-126-2
    Size / Dimension0.320" L x 0.110" W (8.12mm x 2.79mm)
    Height - Seated (Max)0.450" (11.44mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageTO-126
    Temperature Coefficient-20/ +80ppm/°C
    MP915-10.0-1% FAQ
    1. How to order MP915-10.0-1% on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the MP915-10.0-1% price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MP915-10.0-1%?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    MP915-10.0-1% Related Products