MP916-0.010-5%
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
MP916-0.010-5%
MP916-0.010-5%
Part Number
MP916-0.010-5%
Manufacturer
Caddock Electronics Inc.
Description
RES 10M OHM 5% 16W TO220
Data sheet
MP916-0.010-5%.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
MP916-0.010-5%
Comments
    MP916-0.010-5% Specifications
    SeriesKool-Pak®MP900
    RoHSRoHS
    FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
    Tolerance±5%
    Resistance10 mOhms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)16W
    Package / CaseTO-220-2 Full Pack
    Size / Dimension0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
    Height - Seated (Max)0.650" (16.52mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageTO-220
    Temperature Coefficient0/ +500ppm/°C
    MP916-0.010-5% FAQ
    1. How to order MP916-0.010-5% on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the MP916-0.010-5% price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MP916-0.010-5%?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    MP916-0.010-5% Related Products