MP930-25.0-1%
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
MP930-25.0-1%
MP930-25.0-1%
Part Number
MP930-25.0-1%
Manufacturer
Caddock Electronics Inc.
Description
RES 25 OHM 1% 30W TO220
Data sheet
MP930-25.0-1%.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
MP930-25.0-1%
Comments
    MP930-25.0-1% Specifications
    SeriesKool-Pak®MP900
    RoHSRoHS
    FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
    Tolerance±1%
    Resistance25 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)30W
    Package / CaseTO-220-2 Full Pack
    Size / Dimension0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
    Height - Seated (Max)0.650" (16.52mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageTO-220
    Temperature Coefficient-20/ +80ppm/°C
    MP930-25.0-1% FAQ
    1. How to order MP930-25.0-1% on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the MP930-25.0-1% price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MP930-25.0-1%?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    MP930-25.0-1% Related Products