MPM20-2.00-1%
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
MPM20-2.00-1%
MPM20-2.00-1%
Part Number
MPM20-2.00-1%
Manufacturer
Caddock Electronics Inc.
Description
RES 2 OHM 1% 20W TO220-2
Data sheet
MPM20-2.00-1%.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
MPM20-2.00-1%
Comments
    MPM20-2.00-1% Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
    Tolerance±1%
    Resistance2 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)20W
    Package / CaseTO-220-2
    Size / Dimension0.40" L x 0.18" W x 0.51" H (10.2mm x 4.5mm x 13.0mm)
    Height - Seated (Max)0.590" (14.99mm)
    Operating Temperature-
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageTO-220-2
    Temperature Coefficient-20/ +80ppm/°C
    MPM20-2.00-1% FAQ
    1. How to order MPM20-2.00-1% on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the MPM20-2.00-1% price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MPM20-2.00-1%?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    MPM20-2.00-1% Related Products