MS310-200K-1.0%
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
MS310-200K-1.0%
MS310-200K-1.0%
Part Number
MS310-200K-1.0%
Manufacturer
Caddock Electronics Inc.
Description
RES 200K OHM 1% 10W AXIAL
Data sheet
MS310-200K-1.0%.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
MS310-200K-1.0%
Comments
    MS310-200K-1.0% Specifications
    SeriesMS
    RoHSRoHS
    FeaturesMoisture Resistant
    Tolerance±1%
    Resistance200 kOhms
    Composition-
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)10W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.350" Dia x 1.250" L (8.89mm x 31.75mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature275°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C
    MS310-200K-1.0% FAQ
    1. How to order MS310-200K-1.0% on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the MS310-200K-1.0% price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MS310-200K-1.0%?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    MS310-200K-1.0% Related Products