MS315-100-1%
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
MS315-100-1%
MS315-100-1%
Part Number
MS315-100-1%
Manufacturer
Caddock Electronics Inc.
Description
RES 100 OHM 1% 15W AXIAL
Data sheet
MS315-100-1%.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
MS315-100-1%
Comments
    MS315-100-1% Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
    Tolerance±1%
    Resistance100 Ohms
    CompositionThick Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)15W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.350" Dia x 2.000" L (8.89mm x 50.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature275°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±50ppm/°C
    MS315-100-1% FAQ
    1. How to order MS315-100-1% on Shenzhen Jinxinyang Technology Co., Ltd.?
    3. Are the MS315-100-1% price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MS315-100-1%?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    MS315-100-1% Related Products