OL3025E-R52
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
OL3025E-R52
OL3025E-R52
Part Number
OL3025E-R52
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 3K OHM 5% 1/2W AXIAL
Data sheet
OL3025E-R52.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
OL3025E-R52
Comments
    OL3025E-R52 Specifications
    SeriesLittle Rebel® OL
    RoHSRoHS
    Features-
    Tolerance±5%
    Resistance3 kOhms
    CompositionCarbon Film
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.118" Dia x 0.354" L (3.00mm x 9.00mm)