PNP4WVFT-73-1K1
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
PNP4WVFT-73-1K1
PNP4WVFT-73-1K1
Part Number
PNP4WVFT-73-1K1
Manufacturer
Yageo
Description
RES 1.1K OHM 1% 4W AXIAL
Data sheet
PNP4WVFT-73-1K1.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
PNP4WVFT-73-1K1
Comments
    PNP4WVFT-73-1K1 Specifications
    SeriesPNPV
    RoHSRoHS
    FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
    Tolerance±1%
    Resistance1.1 kOhms
    CompositionWirewound
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)4W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.217" Dia x 0.669" L (5.50mm x 17.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 200°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageAxial
    Temperature Coefficient±300ppm/°C