PWR4412-2SBR0250F
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
PWR4412-2SBR0250F
PWR4412-2SBR0250F
Part Number
PWR4412-2SBR0250F
Manufacturer
Bourns Inc.
Description
RES 0.025 OHM 1% 1W RADIAL
Data sheet
PWR4412-2SBR0250F.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
PWR4412-2SBR0250F
Comments
    PWR4412-2SBR0250F Specifications
    SeriesPWR4412-2S
    RoHSRoHS
    FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
    Tolerance±1%
    Resistance25 mOhms
    CompositionMetal Element
    Part StatusObsolete
    Failure Rate-
    Power (Watts)1W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.450" L x 0.189" W (11.43mm x 4.80mm)
    Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 270°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±20ppm/°C