RC07GF474J
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
RC07GF474J
RC07GF474J
Part Number
RC07GF474J
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 470K OHM 5% 1/4W AXIAL
Data sheet
RC07GF474J.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
RC07GF474J
Comments
    RC07GF474J Specifications
    SeriesLittle Demon® OD
    RoHSRoHS
    FeaturesPulse Withstanding
    Tolerance±5%
    Resistance470 kOhms
    CompositionCarbon Composition
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.098" Dia x 0.276" L (2.50mm x 7.00mm)